Paskelbta

Vandenlenčių dydis ir pirkėjo vadovas

Šiuo metu, skirtingi gamintojai ir šio sporto entuziastai pristato vis naujas ir naujas rūšis vandenlenčių, kurios skiriasi savo forma, dydžiu, gamybos technologija, panaudotomis medžiagomis, dizaino sprendimais ir t.t.

Kai egzistuoja tokia daugybė skirtingų gamintojų ir vandenlenčių rūšių kyla pagrįstas klausimas kaip teisingai pasirinkti Jums labiausiai tinkančią vandenlentę?

Šiame straipsnyje apžvelgsime pagrindines ir svarbiausias vandenlenčių savybes, kurios bus aktualios kiekvienam norinčiam teisingai pasirinkti ir nepasiklysti.

Pasirinkę tinkamą vandenlentę pagal Jūsų patirtį ir gebėjimų lygį, bei plaukimo stilių, galėsite tiesiog mėgautis plaukimu ir linksmai leisti laiką ant vandens.

Tinkamos vandenlentės ilgio pasirinkimas

Vandenlentės dydis priklauso nuo Jūsų svorio ir plaukimo stiliaus. Kiekvieno gamintojo vandenlentė turi tikslias dydžio gaires tinkamas Jūsų svoriui, todėl visais atvejais rekomenduojame pasitarti su gamintojo atstovais. Žemiau pateikiama rekomendacinė lentelė, kuri leis savarankiškai tačiau preliminariai nustatyti Jums tinkamą vandenlentės dydį atsižvelgiant į Jūsų svorį.

Norime pastebėti, kad jei Jūsų vandenlente ketina naudotis ir kiti žmonės (šeimos nariai ar draugai) jie turėtų būti tos pačios svorio kategorijos, priešingai jie gali nusivilti vandenlentės savybėmis, nes ji paprasčiausiai jiems gali būti tiesiog per maža ar per didelė.

Vandenlenčių dydžio lentelė

 Svoris (kg)Vandenlentės ilgis (cm)
< 45< 130
40-70130-134
60-80135-139
70-90140-144
80-100+> 144

Trumpesnės vandenlentės

Kai kurie vandenlentininkai mėgsta plaukioti su trumpesnio ilgio lenta nei yra siūloma pagal dydžių lentelę. Jausmas, kurį gauni iš trumpos vandenlentės priklauso nuo lentos formos, tačiau trumpesnės lentos yra lėtesnės ir atima daugiau energijos plaukiant per vandenį (kuo daugiau lentos paviršiaus ploto bus ant vandens, tuo greičiau ji plauks paviršiumi). Su trumpesne vandenlente lengviau manevruosite ore (“suksite laipsnius”), bei lengviau užvažiuosite ar pervažiuosite figūras, arba  tiesiog jas perskrisite.

Būtina pažymėti, kad mažesnis vandenlentės plotas sąlygoja kietesnį/šiurkštesnį nusileidimą esant didesniam sportininko svoriui, o trumpesnės vandenlentės priekis (“nosis”) yra labiau linkęs panirti po vandeniu, todėl esant bent mažiausiai klaidai ar netikslumui nusileidžiant ant vandens, nuvažiuojant nuo figūros ar po oro triuko atlikimo, yra didelė tikimybė griūti.

Ilgesnės vandenlentės

Su ilgesne, nei rekomenduojama vandenlente yra paprasčiau išmokti plaukti, jos yra stabilesnės,  užtikrina tvirtą pagrindą po kojomis ir padeda lengviau, bei greičiau ,,skrieti‘‘ trasa. Ilgesnė vandenlentė yra sunkesnė, todėl oro triukų atlikimas yra sudėtingesnis, “sukti laipsnius” sunkiau, tačiau ji yra “atlaidesnė” klaidoms. Didesnis lentos paviršiaus plotas sąlygoja didesnį greitį ir stabilumą, komfortą, bei švelnesnį nusileidimą triukų metu. Pasirinkus ilgesnę vandenlentę, lentos “kontrolė” yra aukojama, komforto ir nusileidimo “minkštumo” labui, todėl šiuo konkrečiu atveju Jums patiems reikia nuspręsti, ko tikitės ir pageidaujate iš vandenlentės – kontrolės ar manevringumo, lengvumo ar stabilumo, greičio ar komforto.

Gebėjimo lygis

Egzistuoja platus spektras vandenlenčių formų kurios yra pritaikytos skirtingiems plaukikų poreikiams.

Be jokios abejonės, vandenlenčių parke ar paskui katerį yra fiziškai įmanoma plaukti bet kokios formos lenta jei ji pakankamai didelė, ir jos savybės neprieštarauja fizikos dėsniams. Tačiau šiuo konkrečiu atveju, tikslas yra ne pats plaukimas, o plaukimo komfortas, lengvumas, manevringumas, greitis ir pan.,

Kai kurios vandenlenčių formos ar rūšys padeda lengviau mokytis plaukti, kai kurios skirtos plaukti tik paskui katerį, ir negali būti naudojamos vandenlenčių parkuose, kai kurios pritaikytos naudoti tik cable parke, ar vandenlenčių parke su 2.0 sistema ir figūromis, ir yra nerekomenduojamos plaukti paskui katerį. Ne paslaptis, kad yra gamintojų kurie, deklaruoja, jog jų gaminamos vandenlentes galima naudoti visur, nepriklausomai, ar bus plaukiama paskui katerį, ar cable parke, ar vandenlenčių parke su 2.0 sistema bei figūromis. Deklaracijos lieka deklaracijomis, tačiau šiuo konkrečiu atveju galioja sena taisyklė “Kas tinka viskam, tiesiog netinka niekam” 🙂

Taigi sekantis žingsnis po lentos dydžio pasirinkimo yra apsispręsti, kur tiksliai bus naudojama vandenlentė, plaukti paskui katerį, ar cable parke (sistema ratu ar 2.0. sistema) su figūromis ar be figūrų.

Trečias žingsnis, objektyviai ir savikritiškai įvertinti savo įgūdžius ir sugebėjimus, bei tikslus, kuriuos sau keliate, – vandenlentė turi būti pasirenkama atsižvelgiant į plaukiančio asmens, patirtį, gebėjimų ir įgūdžių lygį.

Pradedantysis lygis

Jei anksčiausi niekada neplaukiojote, o gal tik pradėjote plaukti tai rinkitės iš pradedančiųjų – vidutinio lygio vandenlentes.

Dažniausiai šios lentos yra vienodai kietos, per visą lentos ilgį, šios lentos gamybai naudojamos paprastesnės, tačiau tvirtesnės medžiagos, jos atsparesnės smūgiams, ir įbrėžimams. Dažnai šios lentos yra komplektuojamos su nuimamais ar išlietais pelekais, (priklausomai, nuo to kur ketinate naudoti savo lentą), turi paprastesnę (bet ne prastesnę grafiką) ir yra ilgaamžės. Kainos prasme jos yra gerokai pigesnės nei vidutinio ar pro lygio vandenlentės.

Vidutinis lygis

Jei skriejate per bangas, nesukdami sau galvos “sava koja” ar ne” ir žinote kas tai yra Goofie, ar Regular stovėsena, ir gebate jas keisti, laikas žiūrėti į į vidutinio – pažengusio lygio vandenlentes. Šioje kategorijoje yra daugybe įvairių vandenlenčių, todėl prieš perkant įsitikinkite, kad perskaitėte toliau pateiktą informaciją apie skirtingas vandenlentes. Ši informacija skirta, tam kad lengviau galėtumėte išsirinkti lentą ir pritaikyti būtent savo plaukimo stiliui.

Pažengęs lygis

Jei Jūs žinote ir mokate kaip atlikti 360 laipsnių ore iš Ollie ar “sukate” 720 laipsnių nuo “kikerio” ar bandote naujus triukus kaip Tantrum to blinde, ar 313, Jūs tikriausiai norėtumėte žvilgtelėti į pažengusiųjų lygio vandenlentes.

Šios vandenlentės turi agresyvius continuous or 3-stage rockers ir yra mažiau atlaidžios klaidoms, ar netiksliam nusileidimui po triuko ant vandens.

Esmė ta, kad šios vandenlentės yra agresyvios. Jos greitos, manevringos, nedelsiant reaguojančios į Jūsų kūno signalus, todėl plaukimas šiomis vandenlentėmis reikalauja Jūsų nuolatinio susikaupimo, ir dėmesio.

Dabar, kai žinote savo sugebėjimų lygį Jums reikia sužinoti kaip skirtingu vandenlenčių savybes paveiks Jūsų plaukimą.

Continuous Rocker

Continuous rocker turi vieną lenktą formą. Ši lenta leidžia Jums greitai ir sklandžiai plaukti bei lengviau “užsikabinti” posūkyje. Su šia lenta Jūs galite išvystyti didelį greitį. Continuous rocker wakeboards puikia tinka ,,drožimui‘‘ ypač kai vanduo lygus kaip stiklas, taip pat su šios formos lenta nėra sudėtinga atlikti oro triukus, pvz., Raley, ar Ollie ir šių bei panašių triukų variacijas.

https://static.evo.com/content/cms/guides/wakeboard/continuous-rocker.gif

3-Stage Rocker

Vandenelentė su 3-stage rocker (lentos su trimis atskiromis plokštumomis ant lentos dugno), verčia Jūsų lentą reaguoti į aukštį bangos, kai Jūs į ją įplaukiate “pagaunate bangą” (jeigu Jūs teikiate pirmenybe plaukti paskui katerį).

Plaukiant parke (cable ar 2.0 sistemoje) šio tipo vandenlentėmis, yra lengviau išnaudoti parko figūras, su ja “lengviau” užplaukti (ar užšokti) ant figūros, su ja stabiliau pervažiuosite visą figūrą, gausis lengvesni “presai” tiek lentos priekio, tiek lentos galo.

Tačiau didesnis išlenkimas (statesnis išlenkimo kampas) ne visada geriau. Su statesniu išlenkimo kampu vandens paviršiuje jausitės laisviau (nes jausis mažesnis vandens paviršiaus pasipriešinimas). Tačiau ši lentos forma ir statesnis išlenkimo kampas lentą daro “lėtesne”.

Naudojant tokios formos lentą paskui katerį, lentos pelekai yra mažiau efektyvūs ir dėl to yra prarandama dalis lentos kontrolės ir lentos stabilumo, nusileidimai po triuko reikalauja įpatingo tikslumo ir preciziškumo, o pats “bangos gaudymas” nusileidžiant ant jos viršaus yra rizikingesnis, nes lenta neefektyviai veikiant pelekams bus linkusi “pabėgti”.

Dėl šios priežasties su tokia lenta yra naudojami didesni pelekai, kas padeda susigrąžinti lentos kontrolę, tačiau tai yra daroma lentos manevringumo ir lentos greičio sąskaita.

https://static.evo.com/content/cms/guides/wakeboard/3-stage-rocker.gif

Hybrid Rocker

Hybrid 3-Stage, Abrupt Continuous, Blended 3-Stage, Hybrid Rocker visi šie terminai žymi lentos rūšis, kurios yra viduryje tarp Continuous ir 3-Stage Rocker lentų rūšies.

Šios rūšies lentos iš esmės suderina gerąsias savybes abejų rūšių lentų ir sąlyginai pašalina aukščiau aptartų lentų trukumus.

Šios “hibridinės” lentos turi nuolaidesnius kampus jungiančius skirtingas lentos plokštumas, tokiu būdu pašalindamos dalį pasipriešinimo plaukiant tiesiai, kas leidžia pasiekti didesnį greitį, su šia lentos rūšimi pelekai efektyviau atlieka savo darbą ir nėra būtinybės dėl kontrolės aukoti manevringumą ar greitį. Su šia lentos rūšimi yra lengviau atlikti oro triukus, nusileidimai ant bangos (plaukiant paskui katerį) ar nusileidimai po oro triuko, ar nusileidžiant nuo figūros yra švelnesni. Pati lenta yra “atlaidesnė” sportininko klaidoms, ar agresyviam plaukimo stiliui.

https://static.evo.com/content/cms/guides/wakeboard/hybrid-rocker.png

Camber

Nesenai pristatytas vandenlenčių profilis, camber įkvėpimo semiasi iš klasikinių slidžių ir snieglenčių formų. Ši lenta leidžia jums plaukti daugiau į centrą arba 3-stage rocker liniją visiškai pakeisdamas Jūsų svorio paskirstymą ant vandens. Naujai paskirstomas Jūsų svorio centras, ir lentos forma, gali būti pradžioje labai neįprasta, tačiau su šia lenta oro triukų atlikimas ir aukštis Jus tikrai maloniai nustebins.

Nusileidimas ant vandens bus “minkštesnis” tačiau, pati lenta bus mažiau stabili ir linkusi “pabėgti”, t.y., dėl savo formos ir mažesnio krašto ploto kuris “pjauna” vandenį ir į jį “įsikabina”.

Vandenlenčių pagrindo formos ir medžiagos

Įgaubimas

Tai yra specialus įdubimas esantis vandenlentės apačioje, kuris sukuria pakėlimą ir veikia kaip siurbimą mažinantis ir skatinantis lentos greitį elementas, todėl plauksite vandens paviršiumi greičiau.

Griovelis

Tai yra specialūs grioveliai (būna po vieną kiekviename lentos krašte, arba po kelis) einantys išilgai viso (ar dalies) lentos ilgio, iš esmės atlikdami pelekų funkciją, t.y., suteikdami lentai stabilumo ir “sukibimą” su vandens paviršiumi, suteikiantys galimybe “aštriau” įsipjauti į vandenį, ir tokiu būdu sukurti reikiamą stūmimo jėgą leidžiančią lengviau atlikti oro triukus.

V-Shape Spines

Iš esmės tai, “katerinės” lentos forma, padedanti minkščiau nusileisti ir leidžia lengviau plaukti nuo vienos bangos krašto iki kitos bangos krašto.

V-shapes dažnai pridedamos prie vandenlenčių su 3-stage rockers, norint palengvinti nusileidimo procesą ir jį padaryti stabilesnį. Ši forma, veikia kartu su pelekais, padarydama juos efektyvesnius, ir tokiu būdu sudarydama galimybe pelekus naudoti mažesnius, taip padidinant lentos manevringumą.

Pagrindinė medžiaga/pagrindas

Jūs privalote apsvarstyti koks vandenlentės pagrindas Jums yra tinkamiausias ir kur ketinate naudoti savo naujai įsigyjamą lentą.

Rinkoje egzistuoja daug gamintojų ir dar daugiau skirtingų paviršiaus medžiagų.

Iš esmės lentos pagal naudojamas paviršiaus medžiagas (turima omenyje apatinė lentos dalis) yra skirstomos į parkines lentas ir katerines lentas. Parkinės lentos dar turi savo rūšis, t.y., vienos skirtos tik plaukimui vandens paviršiui ir tik oro triukams (tokių lentų paviršius nėra atsparus dilimui ir trinčiai), kitos skirtos jas naudoti plaukiant per figūras, ar “winchininat” naudojant natūralias kliūtis.

Katerinės lentos iš esmės negali būti naudojamos parkuose ir su šiomis lentomis negalima plaukti per figūras.

Iš esmės visi pagrindiniai lentų gamintojai, atsižvelgdami į vandenlenčių sporto tendencijas ir figūrų naudojimą savo gaminius daro atsparius smūgiams ir trinčiai, todėl renkantis iš žinomų gamintojų pvz.: Ronix wakeboards, galite būti tikri, kad lenta naudojama parke, po pirmo perplaukimo per figūras nebus sugadinta.

Būtina pastebėti ir tai, kad labai svarbu yra ir parkuose naudojamos figūros, šių figūrų gamintojas, panaudotos medžiagos figūrų gamybai, pačių figūrų priežiūra, švara ir kt., nes kiekvienas papildomas metalo varžtas (o tai labai aktualu savadarbėms figūroms), ar netinkamai parinkta plastiko rūšis (PVC, PPE, ar HDPE), naudojamas vaškas figūrų slydimui pagerinti (kas iš viso yra nesąmonė), ar netinkama figūrų priežiūra (jų netinkamas valymas, plovimas), sukuria papildomą paviršiaus abrazyvą, kas stipriai ir nepataisomai gadina lentos paviršių.

Vandenlenčių kampai

Sharpness

Kuo aštresnis kraštas ar kampai (rail), tuo agresyviau vandenlentė plauks. Todėl pagerėja pagreitis ir bendras greitis.

Aštriojo krašto trūkumas yra tas, kad lengviau galima pagauti kraštą sukeldamas “priekinio kanto efektą” 🙂 kuomet su didele jėga veidu (ar pakaušiu, jeigu pagaunamas “galinis kantas”)trenkiamasi į vandenį. Rezultate, trumpam dingsta noras plaukti ir norisi kaip galima greičiau lipti iš vandens ir pamiršti vandenlentes. Tačiau šis noras per keliolika sekundžių susilpnėja ir po kelių plaukimo ratų dingsta visai 🙂

Aštrus kampas yra mažiau atlaidus klaidoms nei suapvalintas.

Plaukikams, mėgstantiems paviršiaus triukus (t.y., 180, 360 ir daugiau laipsnių vandens paviršiuje) ar plaukimą slidėmis patariama ieškoti vandenlenčių su apvaliais kraštais, ar mažiau aštriu kampu.

Plaukikai, mėgstantys agresyvų ,,drožimą‘‘, jausis patogiau su aštriais kraštais.

Variable Edged Boards

Šios lentos viduryje turi skirtingus aštrumus palyginus su lentos galiuku ir uodega. Šios vandenlentės vidurys yra storesnis ir apvalesnis (minkštesnė), o nuo vidurio link galiuko ir uodegos plonėja. Variable edged lenta leidžia išlaikyti aukštą kontrolės lygį atliekant triukus ir tuo pačiu metu suteikia Jums minkštą, atlaidų nusileidimą, dėl kraštų geresnio slydimo vandens paviršiumi.

Šis modelis yra minkštas ir aštrus. Link lentos centro sukuriamas pakėlimas ir iššokimas, o link kraštų einantis plonėjimas padaro vandenlentę greitesnę. Ši lenta yra labai tinka ,,drožimui’’.

Vandenlenčių pelekai

Pelekai yra tarsi nagai kuriais lenta “įsikabina” į vandens paviršių, priklausomai nuo jų skaičiaus, dydžio ir išdėstymo jie skirtingai “pagauna/sugriebia” vandenį.

Vandenlenčių pelekų padėtis ir dydis

Gilesni ir ilgesni pelekai sukuria labiau stabilesnį plaukiojimą ir sumažina Jūsų galimybes sulaužyti lentą atliekant triukus ant vandens…iš tikrųjų …bet kokius triukus :). O paslaptis – tiesiog mažesnis greitis ir mažesnis manevringumas. Lenta su didesniais pelekais, tai lyg traukinys pastatytas ant bėgių, ir jį nuversti yra labai sudėtinga :).

Pradedantiesiems dažnai praverčia ilgesni ir gilesni pelekai. Pašalinę pelekus arba pasirinkę lentą su mažesne traukos jėga, keldamiesi į priekį galite sulaužyti lentą. Vandenlentė bus efektyvesnė kai ant jos bus didesnis kiekis pelekų arba kai pelekai yra išdėstyti šalia išorinių lentos kraštų.

Nuimami ir sumodeliuoti/gamykliniai vandenlenčių pelekai (Molded-In)

Nuimamus pelekus gali atsisukti arba galima juos nuimti nuo vandenlentės, o sumodeliuoti (išlieti) pelekai yra pačioje vandenlentėje ir jie nenusiima. Daugelis vandenlenčių turi sumodeliuotus pelekus išorėje ir nuimamus pelekus arčiau centro. Sumodeliuoti pelekai yra tvirtesni ir ant slankiklių (on sliders). Nuimami pelekai suteikia daugiau galimybių pakeisti plaukimo pojūtį ir tokią lentą naudoti plaukiant paskui kateri ar plaukti parke.

Pastebėjimas, – lenta su sumodeliuotais (išlietais) pelekais griežtai negalima plaukti parke ir jos naudoti ant figūrų. Toks naudojimas tikrai nepataisomai sugadins lentą ir tikėtina sugadins parko figūras.

Vandenlenčių svoris

Kaip svoris gali pakeisti Jūsų plaukimą?

Lengvas

Su lengvomis vandenlentėmis yra tikras malonumas plaukioti. Jūs galite lengvai plaukioti ir manevruoti be papildomos jėgos poreikio. Vandenlenčių gamintojai nuolat kuria naujas medžiagas ir technologijas, kad galėtų pagaminti lengvesnes ir atsparesnes medžiagas vandenlentei.

Pakeitus savo turimą seną vandenlentę į naujos kartos ir iš naujų medžiagų pagamintą super lengvą lentą pojūtis bus panašus kaip iš Jūsų turimos Honda Civic persėdus į Porshe t.y. lengvumas, greitis, smagumas, bus neapsakomi, bet už didesnę kainą. 🙂

Vandenlentės priežiūra

  • Saugokite savo vandenlentę nuo tiesioginių saulės spindulių. Saulė kenkia įrangai kaip ir Jūsų odai.
  • Nuplaukite įrangą su gėlu vandeniu jei prieš tai plaukiojote sūriame vandenyje.
  • Laikykite vandenlentes krepšyje taip apsaugosite nuo pažeidimų, įbrėžimų, saulės spindulių bei tai yra patogus būdas gabenti lentą iš vienos vietos į kitą. Prieš palikdami vandenlentę krepšyje įsitikinkite, kad vandenlentė yra sausa, o pats krepšys gerai išdžiovintas.
  • Laikykite įrangą vėsioje, sausoje vietoje.
  • Jeigu vandenlentė ilgą laiką nebus naudojama, rekomenduojame nuo vandenlentės nuimti batus ar apkaustus ir juos saugoti ir sandėliuoti atskirai.
  • Jeigu pastebėjote viršutinio sluoksnio pažeidimą, įskilimą, ar įdaužą, nedelsiant pristatykite lentą atstovui ir kurio įsigijote lentą, kad būtų atliktas kvalifikuotas lentos remontas. Vanduo patekęs į vidinius lentos sluoksnius paveiks viduje esančias natūralias (medžio) medžiagas ir jos veikiamos drėgmės, nepataisomai sugadins vandenlentę.

Daugiau informacijos galėsime suteikti AWAY Elektrėnai vandenlenčių parke, kur padėsime išsirinkti savo svajonių vandenlentę labiausiai atitinkančią Jūsų poreikius, bei fizines galimybes.
 

Vis dar turite klausimų? Prašome atvykite pas mus į AWAY Elektrėnai ar susisiekite telefonu +37064015380, ar el. paštu info@away.lt.